Które transakcje kontrolowane są zwolnione z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych?

Warunki transakcji

Połowa nowego roku, to dobry moment na zapoznanie się z wymogami dotyczącymi obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji kontrolowanych. Warto wiedzieć, że część podatników może skorzystać ze zwolnienia z lokalnej dokumentacji cen transferowych lub zwolnienia z analizy porównawczej.

Warto również na etapie planowania warunków współpracy między podmiotami uwzględnić wymogi dokumentacyjne oraz ryzyko ewentualnej nierynkowości ceny.

Zaktualizowane przepisy nawet przy przekroczeniu progów dokumentacyjnych przewidują możliwość zwolnienia z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych lub zwolnienia z analizy porównawczej. Wspomniane zwolnienia dotyczą ściśle określonych sytuacji, jak również wymagają spełnienia dodatkowych warunków narzuconych przez ustawodawcę. 

Transakcje kontrolowane zwolnione z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych?

Transakcje pomiędzy spółkami posiadającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Polski a krajowymi podmiotami powiązanymi są zwolnione z obowiązku lokalnej dokumentacji cen transferowych, przy jednoczesnym spełnieniu przez obie strony transakcji łącznie poniższych warunków:

  • brak straty podatkowej w roku, w którym zostały przeprowadzone transakcje,
  • brak zwolnienia z CIT dla podmiotów działających w Specjalnej Strefie Ekonomicznej lub korzystających z pomocy publicznej,
  • brak zwolnienia z CIT na podstawie art. 6 UPDOP dla podmiotów korzystających z ustawowego zwolnienia z dokumentacji cen transferowych takie jak jednostki samorządu terytorialnego, jednostki budżetowe, państwowe fundusze celowe itp.

Kwota transakcji po spełnieniu wszystkich powyższych warunków nie ma znaczenia i dany podmiot może korzystać ze zwolnienia z lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Transakcje refaktur 

Transakcje polegające na rozliczeniu między podmiotami powiązanymi wydatków poniesionych początkowo na rzecz podmiotu niepowiązanego są zwolnione z lokalnej dokumentacji cen transferowych. 

Należy jednak pamiętać o konieczności spełnienia łącznie poniższych warunków (jak również o zebraniu dokumentów, które potwierdzą ich spełnienie podczas ewentualnej kontroli):

  • transakcja refaktur nie jest związana bezpośrednio z inną transakcją kontrolowaną,
  • podmiot powiązany nie ma siedziby w „raju podatkowym”,
  • rozliczenie między podmiotami powiązanymi powinno odbyć się niezwłocznie po dokonaniu zapłaty do podmiotu niepowiązanego,
  • rozliczenie z podmiotem powiązanym nie może uwzględniać dodatkowych kosztów powstałych w wyniku transakcji, narzutu zysku lub marży,
  • w przypadku rozliczeń z użyciem klucza alokacji, poza uzasadnieniem wyboru klucza, podatnik zobowiązany jest do sporządzenia kalkulacji zawierającej informacje o rodzaju i wysokości kosztów oraz opisu transakcji.

Zwolnienia z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych

Ze zwolnienia z lokalnej dokumentacji cen transferowych mogą skorzystać także podmioty, które cenę transakcji ustaliły w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie Prawa zamówień publicznych.

Kolejne możliwe zwolnienie z lokalnej dokumentacji cen transferowych możliwe jest dla Transakcji pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład podatkowej grupy kapitałowej. PGK dzięki swojej konstrukcji podatkowej, zakłada, że podmioty z grupy rozliczają się wspólnie, a spółki tworzące grupę traktuje się jak jednego podatnika.

Podatnicy, którzy zawarli z organem podatkowym porozumienie APA (advance pricing arrangements), (lub porozumienie inwestycyjne czy podatkowe)  w sprawach ustalenia cen transferowych między podatnikiem a organem podatkowym podlegają również zwolnieniu z lokalnej dokumentacji cen transferowych. Porozumienie APA jest to rodzaj umowy zawieranej między podatnikiem a organem podatkowym, w której organ akceptuje wybór i sposób stosowania metody weryfikacji ceny transferowej stosowanej w relacjach podatnika i podmiotów z nim powiązanych. Porozumienie takie przybiera formę decyzji administracyjnej, organem właściwym do jego zawarcia jest Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Zwolnione z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych są także transakcje, których wartość w całości trwale nie stanowi przychodu lub kosztu uzyskania przychodu. Należy jednak w przypadku powyższego zwolnienia pamiętać, że wyłączone ze zwolnienia są transakcje finansowe, transakcje kapitałowe oraz transakcje dotyczące inwestycji, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Kolejne zwolnienie z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych, możliwe jest w sytuacji gdy powiązania wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego lub ich związkami.

Zwolnione z analizy cen transferowych są również transakcje polegające na przypisaniu dochodu do zagranicznego zakładu położonego na terytorium Polski, pod warunkiem, że przepisy właściwych umów międzynarodowych, przewidują, że dochody te mogą być opodatkowane tylko w państwie innym niż Polska.

Zwolnienia dla grup producentów rolnych

Dla zwolnienia z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych grupy producentów rolnych istotne jest, aby transakcja dotyczyła odpłatnego zbycia na rzecz grupy producentów rolnych produktów wyprodukowanych w gospodarstwach będących członkami tej grupy. Transakcja ta może być dokonana przez grupę producentów rolnych na rzecz jej członków do produkcji produktów lub grup produktów, o których mowa powyżej. Podobny zakres zwolnienia dotyczy grupy producentów owoców i warzyw oraz organizacji uznanych za takich producentów.

Skontaktuj się z nami

Potrzebujesz wsparcia w zakresie sporządzania analiz porównawczych oraz dokumentacji cen transferowych? Skontaktuj się z nami, aby skorzystać z profesjonalnej pomocy naszych doświadczonych doradców podatkowych.

Contact PhotoLinkedIn

Prawnik, doradca podatkowy z ponad 12-letnim doświadczeniem. Ekspert z zakresu cen transferowych.


Contact PhotoLinkedIn
Michał Olejniczak+48 660 440 456michal.olejniczak@benchmarket.pl

Ekonomista z ponad 15-letnim doświadczeniem na rynku kapitałowym, specjalizujący się w cenach transferowych przez ostatnie 10 lat.


Benchmarket
Benchmarket Sp. z o.o
Rondo ONZ 1, 00-124 Warszawa
NIP: 6351843655
REGON: 987654321
Formularz kontaktowy
Jesteśmy tu, aby Ci pomóc. Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.





+48