Co to jest APA i jego rodzaje
Uprzednie porozumienie cenowe (APA) to formalne porozumienie w sprawach ustalenia cen transferowych między podatnikiem a organem podatkowym. Jest to rodzaj umowy, w której organ podatkowy akceptuje wybór i sposób stosowania metody weryfikacji ceny transferowej stosowanej w relacjach podatnika i podmiotów z nim powiązanych. Porozumienie to przybiera formę decyzji administracyjnej, a organem właściwym do jego zawarcia jest Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
APA może być jedno-, dwu- i wielostronne. Cechą charakterystyczną porozumień jednostronnych jest to, że procedura toczy się wyłącznie między podatnikiem a Szefem KAS. Natomiast porozumienia dwu- i wielostronne zawierane są przez ministra finansów z organem podatkowym właściwym dla drugiej strony transakcji, czyli podmiotu powiązanego z podatnikiem. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie porozumienia, które obejmuje więcej niż jedną jurysdykcję podatkową, co jest szczególnie istotne w przypadku transakcji międzynarodowych.
Znaczenie APA dla podmiotów powiązanych
Uzyskanie decyzji o uprzednim porozumieniu cenowym (APA) w kontekście zawieraniu uprzednich porozumień cenowych gwarantuje, że organy skarbowe nie będą kwestionować naszych rozliczeń z podmiotami powiązanymi, co zapewnia stabilność podatkową i unikanie sporów. Od niedawna decyzja APA ma znaczenie również dla ograniczenia uznawania za koszty usług nabywanych od podmiotów powiązanych.
Przypomnijmy, że limit dotyczy usług o „niskiej wartości dodanej”, w tym doradczych i reklamowych, a także kosztów korzystania ze znaków towarowych. Ustanowiony limit takich kosztów to 3 mln zł albo 30% zysku przed opodatkowaniem.
Ominięcie limitów kosztów i unikaniu podwójnego opodatkowania
Limit można ominąć, zawierając porozumienie APA, jednak procedura jego uzyskania jest stosunkowo kosztowna i czasochłonna. Opłaty różnią się w zależności od podmiotów krajowych i podmiotu zagranicznego. Dla podmiotów krajowych opłata może wynosić od 10 000 PLN do 50 000 PLN, natomiast dla podmiotu zagranicznego opłata wynosi od 20 000 PLN do 100 000 PLN.
Proces uzyskania decyzji przy zawieraniu uprzednich porozumień cenowych
Reprezentujemy naszych klientów w ramach całego procesu uzyskania decyzji w sprawie APA – od wstępnego spotkania w Ministerstwie Finansów, przez przygotowanie listy wymaganych dokumentów i stworzenie wniosku, aż po uzyskanie decyzji. Proces zawierania uprzednich porozumień cenowych obejmuje przygotowanie wniosku, negocjacje z organami skarbowymi oraz korzyści płynące z ich zawarcia.